PIASKOWANIE - usuwanie osadów nazębnych i przebarwień

Piaskowanie jest zabiegiem, przeprowadzanym u dentysty, który polega na usunięciu osadów nazębnych i przebarwień. Używa się do tego tzw. piaskarki. Stosuje się je w walce z kamieniem na zębach oraz po skalingu. Kto może mieć wykonane piaskowanie i czy jest to bezbolesne?

Piaskowanie jest zabiegiem dentystycznym, podczas którego usuwa się osady, przebarwienia i płytkę nazębną, z wykorzystaniem urządzenia, którym piasek dentystyczny kieruje się na zęby.

Jak tworzy się płytka nazębna?

To lepki osad, powstający z resztek jedzenia, które mieszają się z bakteriami, komórkami błony śluzowej i drobnoustrojami. Utrzymuje się on na zębach. Bakterie, które się znajdują w płytce, powodują choroby dziąseł, a także tworzą kwas atakujący szkliwo, co wiąże się z powstawaniem próchnicy. Za pomocą szczoteczki do zębów nie da się wyczyścić wszystkich zakamarków, w których tworzy się płytka bakteryjna. Z tego powodu należy poddawać zęby piaskowaniu. Zabieg ten zmniejsza ryzyko chorób dziąseł i zębów.

Dla kogo jest piaskowanie?

  • dla osób palących
  • pijących duże ilości kawy i herbaty
  • noszących aparat ortodontyczny
  • mających zęby stłoczone
  • chcących wybielić zęby

Wszystkie te osoby powinny wykonywać zabieg co około pół roku, w celach profilaktycznych. Jeżeli robi się to regularnie, dzięki usunięciu przebarwień i osadów, można zapobiec chorobom w okolicach zębów i mieć ładne zęby.

Usuwanie przebarwień nazębnych

Czy jest to zabieg bezbolesny?

Piaskowanie nie boli i jest bezpieczne. Osoby wrażliwe mogą jedynie mieć podrażnione dziąsła.

Jak wygląda zabieg piaskowania?

Piaskarka rozpyla drobny proszek w jamie ustnej pacjenta. Jest to robione pod ciśnieniem z wykorzystaniem wody. Pozwala to na dotarcie do mało dostępnych miejsc. Potem piasek usuwa się za pomocą ssaka. Wszystko to trwa około pół godziny i wiąże się z wydatkiem ok. 120 zł. Stomatolog zaleca, by po piaskowaniu zęby poddać lakierowaniu, aby wzmocnić ich szkliwo.

Zalecenia po piaskowaniu

Bezpośrednio po zabiegu, przez 3 godziny, nie powinno się palić papierosów, pić kawę i herbatę, wino i barwiące napoje. W tym czasie zęby mogą z łatwością ulec przebarwieniu. Później można już robić wszystko tak jak dotychczas. Aby jak najdłużej cieszyć się efektem piaskowania, należy pamiętać o zachowywaniu należytej higieny jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Wśród nich znajduje się uczulenie m.in. na sodę, stan zapalny w jamie ustnej, wrzody w układzie pokarmowym, astma, pylica, bolące błony śluzowe w ustach.