Hydroksyapatytowa pasta do zębów: Co to jest, korzyści i najlepsze marki

Co to jest Do zapobiegania próchnicy zębów Jak to działa? Korzyści Mikro vs. Nano vs. Fluorki Najlepsze marki FAQs

Na scenę wkroczył nowy rodzaj pasty do zębów, podważając pozycję fluorku jako nr 1 na stole obrony przed ubytkami. Ale czy hydroksyapatyt (HAp) naprawdę działa, aby chronić i wzmacniać zęby? Czy jest to bezpieczne? Czy powinieneś go używać?

W tym artykule dowiesz się, jak działa pasta do zębów z HAp, dlaczego polecam ją zamiast fluorku dla optymalnego zdrowia jamy ustnej, jakie są jej zalety (w tym bielsze zęby!) i które marki warto wypróbować.

Jeśli skończyłeś z fluorem i jesteś gotowy przejść na coś lepszego i pozbawionego fluoru, ta pasta jest właśnie dla Ciebie.

(Dwie krótkie uwagi: Po pierwsze, w badaniach, którymi dzielę się w tym artykule, pasta do zębów nazywana jest "pastą do zębów", a ubytki/próchnica zębów określane są jako "próchnica". Po drugie, kiedy porównuję HAp do fluorku, odnoszę się wyłącznie do stosowania miejscowego. Na chwilę obecną nie ma alternatywy dla fluoru w wodzie, ponieważ HAp jest niestabilny w wodzie).

JEŚLI ZAKUPISZ PRODUKT KORZYSTAJĄC Z PONIŻSZEGO LINKU, MOŻEMY OTRZYMAĆ NIEWIELKĄ PROWIZJĘ BEZ DODATKOWYCH KOSZTÓW DLA CIEBIE. PRZECZYTAJ NASZĄ POLITYKĘ REKLAMOWĄ TUTAJ.

Czym jest hydroksyapatyt?

Zacznijmy więc od palącego pytania: Czym dokładnie jest hydroksyapatyt i dlaczego znajduje się w paście do zębów?

Hydroksyapatyt (HAp), w swojej naturalnej postaci, jest formą wapnia, który stanowi 97% szkliwa zębów i 70% zębiny Twoich zębów. Pozostała część szkliwa składa się z wody, kolagenu i innych białek.

Wzór chemiczny hydroksyapatytu to Ca5(PO4)3(OH).

Ciekawostka: hydroksyapatyt jest również głównym (60%) składnikiem kości. Oprócz pasty do zębów, jest on wykorzystywany w badaniach osteopatycznych w celu wzmocnienia materiału kostnego. Wykazuje również obiecujące zastosowanie w uzupełnieniach ortodontycznych.

Wysokie stężenie HAp w szkliwie zębów jest powodem, dla którego jest ono tak mocne.

Pasta do zębów z hydroksyapatytem do remineralizacji zębów

Główną zaletą hydroksyapatytu w paście do zębów jest to, że pomaga on remineralizować (odbudować) strukturę zęba bez żadnych znanych skutków ubocznych.

Próchnica zębów rozwija się i niszczy zęby, gdy remineralizacja zębów przeważa nad demineralizacją. Oba te procesy zachodzą cały czas w Twojej jamie ustnej i mają na nie wpływ oddychanie przez usta, Twoja dieta, higiena jamy ustnej, a w końcu Twój mikrobiom jamy ustnej.

Możesz leczyć ubytki i zapobiegać powstawaniu nowych poprzez remineralizację zębów. Hydroksyapatyt jest jednym z bardzo skutecznych sposobów, aby tego dokonać.

Powodem, dla którego większość dentystów przywiązuje dużą wagę do fluoru jest to, że jest to jedna z jedynych substancji na ziemi, która może pomóc odbudować Twoje zęby. Uważają, że jest on lepszy niż wapń, ponieważ jest bardziej odporny na działanie kwasów i mniej prawdopodobne jest, że rozpuści się w warunkach niskiego pH.

Wyjaśniam istotne różnice między fluorem a HAp w dalszej części artykułu, ale największym problemem z fluorem jest to, że jest on toksyczny w dużych dawkach i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia co najmniej 11 schorzeń.

W większości przypadków największe problemy związane z fluorem dotyczą spożywania go przez wodę, ponieważ większość ludzi wypluwa swoją pastę do zębów. Jeśli Twoje dziecko połknie odrobinę pasty do zębów, zazwyczaj nie będzie to stanowiło długotrwałego problemu.

Na szczęście hydroksyapatyt jest biokompatybilny z zębami - ponieważ jest to dosłownie ten sam materiał, z którego zbudowana jest większość struktury zęba!

Jest on nie tylko biokompatybilny, ale również całkowicie nietoksyczny - nie wymaga ostrzeżenia Poison Control - i wzmacnia zęby. W rzeczywistości jest on nie tylko kompatybilny z Twoim ciałem - jest dosłownie "biomimetyczny", co oznacza, że Twoje ciało rozpoznaje go jako znajomą strukturę, która należy do niego.

Najlepszym sposobem użycia hydroksyapatytowej pasty do zębów w celu zapobiegania i cofania się ubytków jest pozostawienie jej na zębach po szczotkowaniu. Tłumaczenie: Nie płucz jamy ustnej po szczotkowaniu zębów pastą HAp.

Jak działa hydroksyapatytowa pasta do zębów?

HAp działa poprzez zastępowanie minerałów, które zęby tracą w wyniku demineralizacji i wypełnianie maleńkich "szczelin" lub "rys" w zębach, które w przeciwnym razie stają się siedliskiem bakterii.

Ponieważ Twoje zęby rozpoznają ten związek, wchłaniają i przyswajają hydroksyapatyt aż do korzenia. Jest to najbardziej korzystne, gdy mówimy o próchnicy zębów, ponieważ HAp może dotrzeć do najdalszych obszarów próchnicy, aby odbudować szkliwo na każdej powierzchni zęba.

Sposób, w jaki Twoje zęby reagują na pastę z hydroksyapatytem sprawia, że są one bardziej odporne na gromadzenie się płytki nazębnej i "ataki kwasów"/erozję szkliwa, które prowadzą do próchnicy. Może nawet sprawić, że będą wyglądały na "bardziej błyszczące".

5 korzyści płynących ze stosowania hydroksyapatytu na zęby

1. Może zapobiegać i leczyć ubytki.

Za każdym razem, gdy HAp był porównywany z pastami z fluorem, wypadał równie dobrze lub lepiej jako środek remineralizujący.

Zwiększa mikrotwardość ludzkiego szkliwa oraz zapobiega i odwraca erozję szkliwa skuteczniej niż dostępne bez recepty fluorowane pasty do zębów.

Stężenie 10% hydroksyapatytu było tak samo skuteczne jak pasta do zębów z aminofluorkiem w badaniu z grudnia 2019 r. w zapobieganiu i odwracaniu próchnicy zębów u dzieci.

HAp z powodzeniem był w stanie obkurczyć zmiany próchnicowe (zwane "zmianami próchnicowymi" lub "zmianami próchnicowymi") na zębach i poprawić remineralizację szkliwa w badaniu przeprowadzonym w Japonii. Według autorów, im więcej hydroksyapatytu w paście do zębów, tym lepiej odbudowywała ona powierzchnię szkliwa.

W 2019 r. w jednym z badań stwierdzono, że stosowanie pasty do zębów z hydroksyapatytem faktycznie stworzyło na zębach powłokę bardziej wytrzymałą niż ta utworzona przez pastę z fluorem. Pomogło to wzmocnić szkliwo dla przyszłej odporności na rozpad.

I w przeciwieństwie do pasty z fluorem, hydroksyapatytowa pasta do zębów nigdy nie spowoduje fluorozy.

2. Jest nietoksyczna i biokompatybilna.

Jedną z największych wad pasty do zębów z fluorem jest to, że fluor w dużych dawkach jest neurotoksyczny (toksyna, która wpływa na mózg). Natomiast pasta do zębów z hydroksyapatytem jest substancją biokompatybilną, którą organizm rozpoznaje jako coś, co do niego należy.

CDC stwierdziło, że większość dzieci używa o wiele więcej pasty do zębów niż powinna. Jest to duży problem, gdy mówimy o pastach do zębów zawierających setki razy więcej fluoru niż znajduje się w wodzie.

Ale nie jest to problem z HAp.

Cząsteczki hydroksyapatytu są "biomimetyczne", co oznacza, że naśladują własne materiały znane organizmowi. Jest bardzo mało prawdopodobne, że spowodują jakąkolwiek negatywną reakcję.

Niektóre rodzaje past do zębów z HAp są wykonane z nano-hydroksyapatytu. Ten maleńki rodzaj cząsteczek nie występuje w naturze i musi być tworzony syntetycznie. Nie ma jednak dowodów na to, że te syntetyczne cząsteczki są mniej biomimetyczne lub w jakikolwiek sposób toksyczne. (Więcej o rozmiarach HAp można przeczytać poniżej).

3. Może pomóc zębom wydawać się bielsze.

Bez żadnych składników wybielających, hydroksyapatytowa pasta do zębów może pomóc w rozjaśnieniu i wybieleniu zębów.

Pasta do zębów jest, jak już wielokrotnie wspominałem, produktem stomatologicznym służącym do polerowania zębów. Oznacza to, że nie jest ona niezbędna do dezorganizacji bakterii na zębach (o co chodzi w szczotkowaniu zębów), ale ma za zadanie polerować zęby.

Może być również stosowany w celu uzyskania dodatkowych korzyści, takich jak wspomaganie remineralizacji (w sposób podobny, ale nie taki sam, jak działanie fluoru).

Jedną z tych korzyści jest zwiększony efekt wybielania. HAp nie zmienia "polerującego" działania pasty do zębów, ale dodaje element wybielający, który nie jest widoczny w przypadku standardowej pasty do zębów.

HAp dosłownie "wypełnia" szkliwo zębów zdrową strukturą zęba, zmieniając wygląd zębów na bielszy.

4. Jest dobra dla mikrobiomu jamy ustnej.

Używanie pasty z HAp pomoże chronić Twoje zęby przed "kwasowymi atakami" bakterii, ale bez niszczenia Twojego mikrobiomu jamy ustnej. Fluor, z drugiej strony, jest bakteriobójczy i ma tendencję do zabijania bakterii w jamie ustnej.

Wiele produktów do higieny jamy ustnej uważa, że eliminując bakterie, poprawiają zdrowie jamy ustnej.

A tak nie jest.

Mikrobiom jamy ustnej potrzebuje odpowiedniej równowagi bakterii, aby prawidłowo funkcjonować i utrzymać zdrowie jamy ustnej. Środki takie jak chlorheksydyna, alkohol czy triclosan mogą tymczasowo złagodzić problemy związane z przerostem bakterii, ale z czasem powodują znacznie więcej problemów niż pomagają.

Cząsteczki hydroksyapatytu w paście do zębów zapobiegają przyczepianiu się bakterii do szkliwa zębów równie skutecznie jak środki antybakteryjne, ale bez zabijania samych bakterii.

Jest to ogromna zaleta, ponieważ bakterie gromadzące się na zębach w jednym miejscu prowadzą do "ataków kwasowych" (kiedy bakterie "wypłukują" cząsteczki pokarmu o wysokiej zawartości węglowodanów w jamie ustnej). Ataki te są przyczyną próchnicy zębów.

Nie tylko pomaga zapobiegać atakom kwasów, ale także nie zniszczy Twojego cennego mikrobiomu jamy ustnej.

5. Jest odporny na kwaśne pH.

pH jamy ustnej powinno pozostać lekko zasadowe, aby uniknąć stanów zapalnych i chorób jamy ustnej.

Pasta do zębów HAp pomaga zębom stać się bardziej odpornym na kwaśne pH w jamie ustnej, które w przeciwnym razie szybciej rozpuściłoby i rozbiło szkliwo.

6. Może poprawić zdrowie dziąseł.

Wstępne wyniki badań wykazały, że stosowanie pasty do zębów z HAp może przyczynić się do poprawy zdrowia dziąseł u pacjentów z chorobami dziąseł.

Zaobserwowano poprawę w zakresie kontroli płytki nazębnej, krwawienia dziąseł i głębokości kieszonek.

Mikro-hydroksyapatyt a nano-hydroksyapatyt

Pasta do zębów z hydroksyapatytem została pierwotnie opracowana syntetycznie przy użyciu cząsteczek nano-hydroksyapatytu. Ponieważ nano-HAp jest obecny na rynku dłużej, istnieje więcej badań potwierdzających jego skuteczność.

Jednakże, mikro-hydroksyapatyt jest również dostępny w niektórych markach past do zębów.

Po pierwsze: zarówno nano- jak i mikro-HAp silnie remineralizują zęby.

Pasta do zębów z nano-hydroksyapatytem

Pasty do zębów wykorzystujące nano-Ha mają cząsteczki o rozmiarach pomiędzy 20-80 nanometrów (nm). Są one znacznie mniejsze niż kanaliki zębinowe, z których zbudowana jest zębina Twoich zębów.

Zabawny fakt: astronauci, którzy jako pierwsi skorzystali z HAp, używali past do zębów z nano-hydroksyapatytem.

Chociaż istnieją pewne obawy, ponieważ nano-HAp jest "syntetyczny" i ma rozmiar "nano", obawy te opierają się na fałszywych przesłankach.

Po pierwsze, zastosowane syntetyczne nanocząsteczki nie są niebezpieczne, co potwierdzają liczne badania nad ich bezpieczeństwem.

Po drugie, wysokiej jakości nano-HAp powinien mieć kształt pręta, a nie igły. Większość obaw związanych z nano-składnikami w kosmetykach dotyczy sposobu, w jaki te cząsteczki mogą przenikać do części ciała, do których nie należą, powodując szkody.

Dodatkową zaletą jest to, że cząsteczki nano-hydroksyapatytu rozpuszczają się zaraz po dostaniu się do żołądka. Oznacza to, że jeśli połkniesz trochę swojej pasty do zębów, maleńkie cząsteczki nie dostaną się tam, gdzie nie chcesz, aby się dostały.

Główną zaletą nano-HAp jest to, że prawdopodobnie jest w stanie lepiej zapobiegać wrażliwym zębom niż mikro-HAp. Wielkość cząsteczek pozwala na dotarcie do przestrzeni, które w przeciwnym razie mogą wykazywać wrażliwość na ciepło, zimno lub dotyk.

Jedno z badań z września 2014 roku wykazało, że szczotkowanie zębów pastą z nano-hydroksyapatytem poprawiło wrażliwość zębów równą wrażliwości pasty z fluorem już po 2 tygodniach.

Główną wadą nano-HAp jest to, że przepisy nie zezwalają na bardzo wysokie stężenie tego składnika w paście do zębów. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby pasta do zębów z nano-HAp zawierała tak dużo substancji czynnej jak pasta z mikro-HAp.

Pasta do zębów z mikro-hydroksyapatytem

Mikrocząsteczki hydroksyapatytu mają długość 5-10 mikronów, czyli są większe niż większość kanalików zębinowych.

Dla tych, którzy chcą używać jak najbardziej naturalnej pasty do zębów, najlepszym rozwiązaniem może być pasta z mikro-HAp.

Jest ona dostępna w wyższych stężeniach hydroksyapatytu i może być otrzymywana z całkowicie naturalnych materiałów (bez syntetyków). Nawet w mniejszym rozmiarze, wydaje się, że micro-HAp skutecznie remineralizuje zęby tak samo jak fluor.

Istnieją nawet dowody na to, że może on pomóc przy wrażliwych zębach.

Hydroksyapatyt vs. Fluorki

Kiedy porównuje się hydroksyapatyt (w cząsteczkach nano lub mikronowych), konsekwentnie wypada on równie dobrze lub lepiej niż fluor. W Japonii od ponad 40 lat jest on wybierany w pastach do zębów z fluorem jako alternatywa dla fluorku sodu.

Cząsteczki te działają inaczej niż fluor.

Fluor nie zastępuje minerałów w zębach, lecz tworzy nową strukturę zwaną fluorapatytem. Fluorek sygnalizuje również szkliwu, poprzez ślinę, aby efektywnie wchłaniało więcej wapnia i fosforanu, wzmacniając strukturę zęba.

Nad powierzchnią zęba tworzy swój własny, unikalny materiał zwany fluorowanym apatytem (fluorapatytem), który chroni przed kwasami zawartymi w płytce nazębnej.

Zarówno fluor jak i hydroksyapatyt wydają się spowalniać lub ograniczać produkcję bakterii chorobotwórczych w jamie ustnej.

Hydroksyapatyt może bezpośrednio zastąpić strukturę utraconą przez zęby podczas demineralizacji (co dzieje się nieustannie, szczególnie jeśli spożywasz pokarmy bogate w cukier, kwasy lub węglowodany). Wypełnia on mikroskopijne szczeliny w szkliwie powstałe w wyniku szczotkowania i innych normalnych procesów zużycia.

Podczas szczotkowania HAp może wiązać się z fragmentami płytki nazębnej lub bakteriami, co powoduje, że w końcu je wypluwasz, zamiast pozwolić im pozostać na zębach.

Zamiast tworzyć zewnętrzną warstwę, jak w przypadku fluoru, HAp dociera do całego zęba, aby budować go od wewnątrz. Jest to jeden z powodów, dla których jest on tak doskonały w przypadku ubytków - może dotrzeć do dna zmian próchnicowych, gdzie fluor nie może dotrzeć.

Wreszcie, HAp powoduje, że zęby są gładsze i bielsze w porównaniu z fluorem, ponieważ wypełnia szczeliny i odbudowuje rzeczywistą strukturę wewnętrzną. W rzeczywistości, wyraźnie zwiększa mikrotwardość wcześniej zdemineralizowanych zmian.

Nawet jeśli nadal używasz pasty do zębów z fluorem, warto przestawić się na pastę z HAp, jeśli jesteś osobą, która może być narażona na podwyższone ryzyko toksycznego działania fluoru. Dotyczy to zazwyczaj matek w ciąży, dzieci i osób, które są komercyjnie narażone na kontakt z fluorem.

Najlepsze marki hydroksyapatytu

Istnieją dwie marki past do zębów z HAp, które polecam czytelnikom. Zachęcam Cię do sprawdzenia ich i przekonania się, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia.

Boka Ela Miętowa pasta do zębów

RiseWell Mineralna pasta do zębów

RiseWell Kids' Mineral Toothpaste (o smaku tortu urodzinowego)

RiseWell HAp Floss (pierwsza w historii nić HAp!)

FAQs

P: Jak używać pasty do zębów z hydroksyapatytem? A: Tak jak w przypadku każdej pasty do zębów, wyciśnij ilość pasty wielkości ziarnka grochu na szczoteczkę i szczotkuj zęby przez co najmniej 2 minuty. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nie spłukuj zębów wodą po szczotkowaniu. Dzięki temu powłoka hydroksyapatytowa pozostanie na zębach, zapewniając najsilniejsze działanie remineralizujące.
P: Czy pasta do zębów HAp ma skutki uboczne? A: Nie są znane żadne skutki uboczne stosowania pasty do zębów HAp. W (niezwykle rzadkich) przypadkach, ludzie mogą być uczuleni na te pasty do zębów, ale jest to zazwyczaj spowodowane innymi składnikami pasty, a nie samym HAp.
P: Od jak dawna ludzie używają tego rodzaju pasty do zębów? A: NASA stworzyła pierwszą hydroksyapatytową pastę do zębów w 1970 roku. W 1978 r. firma Sangi Co., Ltd. nabyła patent i rozpoczęła jej produkcję. Przez następne około 30 lat pasta do zębów Sangi była intensywnie badana i wciąż pokonywała ubytki. Japoński rynek past do zębów jest zdominowany przez HAp i to już od dziesięcioleci. W 2015 roku, pierwszą "redukującą ubytki" pastą do zębów z HAp (i bez fluoru) wypuszczoną poza Japonią była X-PUR Remin, sprzedawana w Kanadzie. W 2017 r. Boka była pierwszą marką pasty do zębów z hydroksyapatytem, która pojawiła się na rynku w Stanach Zjednoczonych.
P: Czy nano-hydroksyapatyt nie jest syntetyczny? Dlaczego zalecacie syntetyczną substancję chemiczną w mojej paście do zębów? A: Chociaż nano-HAp jest technicznie syntetyczny, nie ma dowodów na to, że jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.
P: Jak smakuje pasta do zębów z hydroksyapatytem? A: W zależności od marki pasty, pasta do zębów z HAp może smakować jak cokolwiek innego. Smak dla dzieci RiseWell to waniliowy tort urodzinowy, natomiast Boka to bardziej tradycyjny miętowy smak, do którego prawdopodobnie przywykłeś w paście do zębów. Na te smaki mają wpływ inne składniki, takie jak ksylitol lub inne substancje słodzące, olejki eteryczne lub inne aromaty.
16 Referencje Meyer, F., Amaechi, B. T., Fabritius, H. O., & Enax, J. (2018). Przegląd fosforanów wapnia stosowanych w biomimetycznej pielęgnacji jamy ustnej. The open dentistry journal, 12, 406. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5997847/ Pepla, E., Besharat, L. K., Palaia, G., Tenore, G., & Migliau, G. (2014). Nano-hydroksyapatyt i jego zastosowania w stomatologii zapobiegawczej, odtwórczej i regeneracyjnej: przegląd literatury. Annali di stomatologia, 5(3), 108. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4252862/ Amaechi, B. T., AbdulAzees, P. A., Alshareif, D. O., Shehata, M. A., Lima, P. P. D. C. S., Abdollahi, A., ... & Evans, V. (2019). Porównawcza skuteczność hydroksyapatytowej i fluorkowej pasty do zębów w zapobieganiu i remineralizacji próchnicy zębów u dzieci. BDJ open, 5(1), 1-9. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6901576/ Sadiasa, A., Jang, D. W., Nath, S. D., Seo, H. S., Yang, H. M., & Lee, B. T. (2013). Dodatek hydroksyapatytu do pasty do zębów i jego wpływ na remineralizację zębiny. Korean Journal of Materials Research, 23(3), 168-176. Pełny tekst: https://www.researchgate.net/profile/Subrata_Nath3/publication/275420895_Addition_of_Hydroxyapatite_to_Toothpaste_and_Its_Effect_to_Dentin_Remineralization/links/553c84760cf245bdd7668c1a.pdf Bossù, M., Saccucci, M., Salucci, A., Di Giorgio, G., Bruni, E., Uccelletti, D., ... & Polimeni, A. (2019). Wyniki remineralizacji szkliwa i naprawy pasty Biomimetic Hydroxyapatite na zębach mlecznych: skuteczna opcja dla pasty z fluorem. Journal of nanobiotechnology, 17(1), 17. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6346538/ Niwa, M., Sato, T., Li, W., Aoki, H., Aoki, H., & Daisaku, T. (2001). Właściwości polerujące i wybielające pasty do zębów zawierającej hydroksyapatyt. Journal of Materials Science: Materials in Medicine, 12(3), 277-281. Abstrakt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15348313 Meyer, F., & Enax, J. (2019). Hydroksyapatyt w zarządzaniu biofilmem jamy ustnej. European journal of dentistry, 13(02), 287-290. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6777166/ Najibfard, K., Ramalingam, K., Chedjieu, I., & Amaechi, B. T. (2011). Remineralizacja wczesnej próchnicy przez nano-hydroksyapatytową pastę dentystyczną. Journal of Clinical Dentistry, 22(5), 139. Pełny tekst: https://www.researchgate.net/profile/Bennett_Amaechi/publication/221690050_Remineralization_of_early_caries_by_a_nano-hydroxyapatite_dentifrice/links/0fcfd502d03a6c7db7000000.pdf Harks, I., Jockel-Schneider, Y., Schlagenhauf, U., May, T. W., Gravemeier, M., Prior, K., ... & Ehmke, B. (2016). Wpływ codziennego stosowania pasty do zębów z mikrokryształami hydroksyapatytu na tworzenie płytki nazębnej de novo i kliniczno-mikrobiologiczne parametry zdrowia przyzębia. A randomized trial. PloS one, 11(7). Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4965058/ Coelho, C. C., Grenho, L., Gomes, P. S., Quadros, P. A., & Fernandes, M. H. (2019). Nano-hydroksyapatyt w kosmetykach do pielęgnacji jamy ustnej: Characterization and cytotoxicity assessment. Scientific reports, 9(1), 1-10. Pełny tekst: https://www.nature.com/articles/s41598-019-47491-z Ramis, J. M., Coelho, C. C., Córdoba, A., Quadros, P. A., & Monjo, M. (2018). Ocena bezpieczeństwa nano-hydroksyapatytu jako składnika do pielęgnacji jamy ustnej zgodnie z rozporządzeniem UE w sprawie kosmetyków. Kosmetyki, 5(3), 53. Full text: https://pdfs.semanticscholar.org/20a0/6a41dfadbf8097bf9878a6ed76e7b7592815.pdf Vano, M., Derchi, G., Barone, A., & Covani, U. (2014). Skuteczność pasty do zębów z nano-hydroksyapatytem w zmniejszaniu nadwrażliwości zębiny: podwójnie ślepe randomizowane badanie kontrolowane. Quintessence international, 45(8). Abstrakt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25019114 Schlagenhauf, U., Kunzelmann, K. H., Hannig, C., May, T. W., Hoesl, H., Gratza, M., ... & Proff, P. (2018). Microcrystalline hydroxyapatite is not inferiority to fluorides in clinical caries prevention: a randomized, double-blind, non-inferiority trial. BioRxiv, 306423. Abstrakt: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/306423v1 Shetty, S., Kohad, R., Yeltiwar, R., & Shetty, K. (2013). Comparative Evaluation of Hydroxyapatite, Potassium Nitrate and Sodium Monofluorophosphate as in Office Desensitising Agentsâ A Double Blinded Randomized Controlled Clinical Trial. Journal of Oral Hygiene & Health, 1-6. Pełny tekst: https://www.omicsonline.org/open-access/comparative-evaluation-of-hydroxyapatite-potassium-nitrate-and-sodium-monofluorophosphate-as-in-office-desensitising-agentsa-double-blinded-randomized-controlled-clinical-trial-2332-0702.1000104.php?aid=14866 Ebadifar, A., Nomani, M., & Fatemi, S. A. (2017). Effect of nano-hydroxyapatite toothpaste on microhardness ofartificial carious lesions created on extracted teeth. Journal of dental research, dental clinics, dental prospects, 11(1), 14. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5390120/ Daas, I., Badr, S., & Osman, E. (2018). Porównanie fluorku i nano-hydroksyapatytu w remineralizacji początkowej zmiany szkliwa: badanie in vitro. J. Contemp Dent Pract, 19(3), 306-312. Abstrakt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29603704