Jak przebiega leczenie kanałowe

Należy dbać o zęby, jednak trzeba coś zrobić, jeżeli próchnica lub urazy spowodowały naruszenie miazgi. Aby nie wyrywać zęba, można uratować go leczeniem kanałowym. Jak ono wygląda i kiedy są do niego wskazania? Co, jeśli nie da efektów? O tym w poniższych poradach, które warto przeczytać przed wizytą u dentysty.

Czym jest leczenie kanałowe?

Usuwa się zakażenie z wnętrza zęba, po czym zabezpiecza go przed kolejnymi infekcjami. Z tego powodu usuwa się miazgę, która znajduje się w zębie i jego korzeniu. Powstałe przestrzenie oczyszcza się i dezynfekuje oraz przygotowuje pod wypełnienie syntetycznymi materiałami. Zazwyczaj jest to cement i gutaperka.

Taki ząb jest już martwy, gdyż nie ma w nim nerwów oraz naczyń krwionośnych. Jednocześnie jest mocny na tyle, że może służyć do gryzienia przez kolejne lata. Prawie wszyscy pacjenci użytkują zęby leczone kanałowo przez osiem lat albo więcej.

Kiedy leczyć kanałowo?

Najczęściej zaawansowana próchnica jest powodem do takiego leczenia. Jednak powodem mogą być również pęknięcie zęba na skutek urazu, częste zabiegi dentystyczne bądź zakażenia w sąsiednich zębach (poprzez korzenie - ich wierzchołki). Zazwyczaj jest tak, że w zębie lub jego sąsiedztwie jest zakażenie lub stan zapalny.

Efekty leczenia kanałowego

Jak przeprowadzić leczenie?

Stomatolog przewierca się przez ząb do miazgi i wydobywa ją z komory zęba. Następnie sięga po specjalistyczne narzędzie, które podobne jest do cienkiego wiertła. Za jego pomocą usuwa nerwy oraz miazgę, która znajduje się w kanałach korzeniowych. Potem są one płukane z wykorzystaniem środka dezynfekującego, aby zębina na około była oczyszczona.

Kolejnym krokiem jest poszerzenie kanałów. Pozwala to na usunięcie zakażonych tkanek i umożliwia dotarcie do końców korzeni. Następnie osusza się je za pomocą specjalnych nitek. W międzyczasie, ząb tymczasowo plombuje się wodorotlenkiem wapnia, dzięki czemu nie wytworzy się wtórna infekcja a zapalenie zostanie zredukowane.

Na koniec dokładnie wypełnia się kanały, a w jamie zęba umieszcza plombę kosmetyczną. Przy wykorzystaniu RTG można sprawdzić, czy kanał jest w całości wypełniony.

Odstępstwa od planu

Leczenie kanałowe niekoniecznie musi uchronić ząb przed ekstrakcją. Zdarza się, że wciąż boli, co jest oznaką infekcji lub obecności nieusuniętej miazgi i tkanki nerwowej. Podczas płukania kanałów płyn może dostać się poza ząb, co sprawia ból i powoduje krwawienie., co trwa nawet miesiąc i dłużej.