Jednym z zabiegów profilaktycznych jest lakowanie zębów. Poddaje się mu tak zęby stałe, jak i mleczne. W poniższym artykule przeczytasz o tym, kiedy zabieg jest potrzebny i jak wygląda.
Lakowanie zębów - czym jest?
W tym zabiegu uszczelnia się, czyli zatyka naturalne nierówności i szczeliny w zębach. Stomatolog nakłada na nie lak. Jest to materiał stomatologiczny, który chroni zęby przez próchnicą oraz sprawia, że szkliwo zębów jest mocniejsze. Lakuje się stałe i mleczne zęby trzonowe i przedtrzonowe oraz stałe siekacze siekacze górne boczne. To dlatego, że ich budowa sprawia, że trafiają tam pozostałości pokarmów, które, trudno usunąć, zwłaszcza gdy jest się dzieckiem.
Kiedy zalakować zęby?
Powinno się zalakować zęby tuż po tym, jak wyrosną. Pozwoli to na uniknięcie próchnicy, jeszcze zanim się pojawi. Dlatego jest to zabieg stosowany u dzieci. Z kolei dorośli lakują zęby mądrości.
Przebieg zabiegu
Stomatolog lakuje zęby wykonując następujące po sobie kolejne kroki:
osuszenie zęba sprężonym powietrzem
nałożenie na minutę wytrawiacza, który sprawi, że lak się utrzyma
osuszenie zęba
równomierne pokrycie zęba lakiem
utwardzenie laku światłem lampy diodowej
sprawdzenie, czy pokrycie jest twarde i szczelne
Po lakowaniu zębów konieczne są wizyty co 6 miesięcy. Dentysta monitoruje wtedy, czy nie trzeba zrobić uzupełnień.
Zalety lakowania zębów
Lakowanie obniża ryzyko powstania próchnicy - do 90%. Przez kilka lat po zabiegu zęby są w pełni odporne na próchnicę. W głębokich, naturalnie występujących bruzdach przestają namnażać się bakterie, co jest częste w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych. Do tak wąskich bruzd nie dostaje się nawet włosie szczoteczki do mycia zębów, zatem istnieje problem z oczyszczaniem ich. Po lakowaniu łatwiej jest utrzymywać higienę jamy ustnej, ponieważ powierzchnia laku jest gładka.
Czy jest to bolesny zabieg?
Lakowanie zębów nie trwa długo, nie powoduje dyskomfortu i nie wiąże się z bólem. Jeden ząb pokrywa się lakiem kilkanaście minut. Do tego trzeba doliczyć czas przeznaczony na oczyszczanie go i osuszanie.
Lakuje się tylko zęby całkowicie zdrowe. Jeżeli zęby znajdują się w początkowej fazie próchnicy, stomatolog decyduje się na lakowanie poszerzone. U dzieci bruzdy i szczeliny pokrywa się za pomocą laków kolorowych.
Warto zwrócić również na fakt, że lakowanie zębów mylone jest z ich lakierowaniem. To inne zabiegi, a lakierowanie to inaczej fluoryzacja.