Endodoncja, zwana również leczeniem kanałowym, to leczenie nieodwracalnych zmian w strukturze zęba. zapalenia miazgi. Jest to często jedyny sposób na uratowanie zęba, a nie jego usunięcie. Polega ono na oczyszczeniu kanałów korzeniowych zęba oraz komory zęba zawierającej zainfekowaną miazgę. Tradycyjne leczenie polega na użyciu specjalnej substancji niszczącej miazgę (żywą część zęba) w celu odbarczenia kanałów. Po dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów puste przestrzenie wypełnia się materiałem biokompatybilnym. Jeśli na tym samym zębie był już wcześniej przeprowadzany zabieg endodontyczny, pierwsze wypełnienie zostanie usunięte, a cała procedura powtórzona. W celu zabezpieczenia zęba przed próchnicą po leczeniu kanałowym zaleca się wykonanie tzw. koron. Chronią one przed pęknięciami spowodowanymi rozległym nawiercaniem.
Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
Być może zastanawiasz się, czy leczenie kanałowe jest konieczne, czy też można je zastąpić innym zabiegiem. W przypadku stwierdzenia zapalenia miazgi, leczenie może być konieczne. Często jednak można wykonać nieodwracalną ekstrakcję zęba. Jest to często szybsza i bardziej bezbolesna opcja. Zabieg ten może prowadzić do nieodwracalnych, często niekorzystnych zmian ortodontycznych, które mogą być przyczyną wielu dolegliwości, w tym parodontozy. Ważne jest, aby brakujące zęby zastąpić implantami, aby zachować zdrową równowagę. Może to być kosztowne.
Endodoncja pod mikroskopem
Leczenie kanałowe Kraków skupia się na oczyszczeniu kanałów korzeniowych z bakterii i pozostałych tkanek zęba (zainfekowana miazga, czyli zębina). Najlepszym sposobem leczenia jest całkowita dezynfekcja kanału korzeniowego. Czasami jednak dotarcie do wszystkich korzeni systemu kanałowego za pomocą narzędzi kanałowych, które służą do mechanicznego oczyszczania, może być trudne. Czasami system kanałów korzeniowych może być skomplikowanym drzewem. Dotarcie do korzeni najcieńszych gałęzi, często o średnicach rzędu mikrometrów, może być trudne. W takiej sytuacji bardzo pomocne są narzędzia/urządzenia powiększające. Pod powiększeniem można pracować za pomocą dwóch rodzajów narzędzi: lupy lub mikroskopu. Pomiędzy tymi narzędziami istnieje wiele różnic (poza ceną). Lupa pozwala widzieć w mniejszym powiększeniu (np. 3,5x, 6x). W mikroskopie można zmieniać powiększenie w sposób ciągły, nawet do 40x. Dzięki temu stomatolog widzi więcej szczegółów, co ułatwia odnalezienie i oczyszczenie kanału korzeniowego. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na obejrzenie najmniejszych odgałęzień i ewentualnych złamań korzenia. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest możliwe w przypadku ponownego leczenia. Pozwala to na obejrzenie narzędzi kanałowych oraz pozostałości po poprzednich wypełnieniach. Odejście "sztucznego" kanału od kanału fizjologicznego.
Leczenie kanałowe nie musi być bolesne
Przez lata powstało wiele stereotypów na temat leczenia kanałowego (endodoncja w Krakowie). Nie jest to zabieg łatwy, ale wielu, którzy go przeszli przyznaje, że nie należy do najprzyjemniejszych. Dzięki nowoczesnej stomatologii proces tego leczenia staje się coraz bardziej precyzyjny i komfortowy. Większość zabiegów może być wykonywana w znieczuleniu przy użyciu nowoczesnych narzędzi. Polecam zgłosić się do stomatologa, gdy tylko poczujemy dyskomfort.
Warunkiem powodzenia zabiegu jest dobre przygotowanie
Nie jest konieczne, aby pacjent był przygotowany do leczenia kanałowego. Jako lekarz stomatolog, który koncentruje się na potrzebach i dobru moich pacjentów, nie jest konieczne, aby pacjent był przygotowany do leczenia kanałowego. Podstawą diagnostyki stomatologicznej jest zdjęcie radiologiczne, na którym widać strukturę i kanały zęba oraz jego otoczenie. Ważne jest również określenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz czy nie ma on żadnych alergii. Dbam o to, aby cały zabieg przebiegał sprawnie w przyjaznej atmosferze. Ważne jest, aby przekonać pacjenta, że leczenia kanałowego nie należy się bać, zwłaszcza gdy ma się z nim do czynienia po raz pierwszy.
Brak ograniczeń wiekowych
Leczenie kanałowe może być wykonywane u dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Chociaż nie ma ograniczeń wiekowych, może się zdarzyć, że leczenie kanałowe będzie wymagało odłożenia na jakiś czas. Może to być spowodowane niecałkowitym uformowaniem się wierzchołka korzenia zęba z żywym materiałem. Z drugiej strony, u starszych pacjentów może się okazać, że światło kanału jest już zamknięte, co uniemożliwia leczenie kanałowe. Są to rzadkie przypadki.
Endodoncja - czy warto?
Jest to doświadczenie podobne do rozbrajania strachu u dentysty, gdy muszę poddać się takiemu zabiegowi we własnej praktyce. Innowacyjne technologie pozwalają na zmniejszenie bólu i uniknięcie przykrych doświadczeń związanych z endodoncją. Dobrze leczony ząb może przetrwać wiele lat. Warto zaznaczyć, że bardzo popularne stało się wstawianie drogich, nowoczesnych implantów w miejsca po spróchniałych zębach. Mimo tych innowacyjnych technik nic nie jest w stanie zastąpić naturalnego zęba. Warto rozważyć leczenie kanałowe, ale jako stomatolog polecam profilaktykę. Ważne są regularne wizyty kontrolne oraz dbanie o zęby.