Protezy zębowe: stałe czy ruchome?

Jeżeli występuje brak kilku lub wszystkich zębów w szczęce bądź żuchwie, stosuje się protezy zębowe. Przed podjęciem decyzji, warto dowiedzieć się, jakie możliwości daje protetyka. Wybór protezy podyktowany będzie ilością własnych zębów oraz ograniczeniami finansowymi. Protezy stałe i ruchome różnią się od siebie.

Dzięki nowoczesnej technologii, trudno ocenić, czy zęby są naturalne, czy sztuczne. Powinno się uzupełniać wszystkie braki w uzębieniu, gdyż prowadzą one do zaburzeń. Zęby przemieszczają się lub wysuwają. Grozi to też przeciążeniem oraz rozchwianiem zębów, zaburzeniami zgryzu i funkcjonowania stawów. W przypadku obluzowanych zębów częściej występują choroby przyzębia, a zęby są podatne na uszkodzenia i wypadanie. Przy niepełnym zgryzie są wady wymowy i zaburzenia trawienia, gdyż jedzenie nie jest odpowiednio rozdrabniane.

Uzupełnienia protetyczne stałe: koronki, implanty i licówki

Wkłady koronowe są najprostsze - odtwarza się za ich pomocą część koronową zęba. Mogą one zastąpić również tradycyjną plombę. Z kolei licówki poprawiają kształt i kolor zębów. Są to cienkie nakładki, które nakleja się na zewnętrzną powierzchnię zębów.

Most protetyczny również jest protezą stałą. Uzupełnia on brak jednego bądź kilku zębów. Mosty opierają się na zębach własnych lub implantach. Jeżeli brakuje wielu zębów tańszą opcją jest wybór protezy.

Rodzaje protez zębowych

Protezy ruchome

Protezy ruchome są częściowe bądź całkowite. Protezy szkieletowe wsparte są na własnych zębach. Dzięki temu zachowują się podczas żucia w sposób naturalny. Są stabilne, nie powodują chorób przyzębia i pomagają w utrzymaniu higieny. Ich konstrukcja jest wytrzymała, wykonana z metalu, a przy tym delikatna i dość cienka. Zazwyczaj montuje się je za pomocą metalowych klamer, ale stosowane są też niewidoczne zatrzaski. Ta druga opcja jest droższa, gdyż wymaga założenia koron na niektórych zębach własnych.

Kolejne protezy ruchome to nakładowe typu overdenture. Opierają się one na korzeniach własnych zębów, z wykorzystaniem zaczepów. Sprawdzają się, gdy uzębienie jest resztkowe i ma słabe korzenie, które nie mogą być filarem mostu. Ruchoma proteza odtwarza łuk zębowy i mocowana jest na korzeniu za pomocą zatrzasków.

Z zalet protez nakładowych i szkieletowych należy wymienić: stabilność oraz możliwość wykorzystania u pacjenta zębów i korzeni własnych. Sprawia to, że podczas żucia, powstające siły w sposób fizjologiczny przenoszą się na kości szczęki.