LICÓWKI - sposób na piękne ZĘBY

Niechętnie uśmiechasz się i pokazujesz zęby? Są one nierówne bądź przebarwione? Licówki są rozwiązaniem dla Ciebie. Oto garść informacji, które mogą Cię zainteresują.

Licówki to płatki porcelany, o grubości ok. 0,2-1 mm. Przyklejane są na widoczną powierzchnię zęba.

Dla kogo?

Licówki nadają zębom kształt, rozjaśniają je bądź niwelują szpary między nimi. Nie zastępują jednak działań ortodontycznych. Zakrywają one wszelkie nieduże uszkodzenia zębów i ich nierówności, jak pęknięcia i starte brzegi. Jeżeli pacjent ma próchnicę, chore dziąsła lub wadę zgryzu, nie może mieć założonych licówek. Również wyklucza się pacjentów, którzy zgrzytają zębami, zaciskają je bądź obgryzają paznokcie. To dlatego, że grozi to odklejeniem licówek lub ich uszkodzeniem.

Zalety

Zakładając licówki zmienia się wygląd zęba bądź grupy zębów. Zazwyczaj są stosowane na przodzie, gdyż tam są najbardziej widoczne. Zakładając je nie narusza się twardej tkanki zęba. Usuwa się tylko bardzo cienką warstwę szkliwa, o ile licówka nie ma pogrubić zęba bądź sprawić, że będzie szerszy.

Zabieg zakładania licówek

Licówki wyglądają naturalnie - przypominają szkliwo zębów kolorem i w dotyku. Nie podlegają przy tym próchnicy, przebarwianiu i ścieraniu. Zaletą jest to, że porcelana jest dla tkanek obojętna. Granica, gdzie łączy się licówka z zębem nie jest widoczna.

Zakładanie

Wystarczą 2-4 wizyty u stomatologa, by zęby wyglądały zgodnie z planem. Zależy to od liczby licówek i ich sposobu wykonania. Najpierw zęby należy wyleczyć i wybielić. Dentysta najpierw wykonuje wstępne badanie i zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta. Potem bierze wycisk zębów i przygotowuje symulację nowego wyglądu zębów. Po akceptacji ze strony pacjenta (wyglądu oraz kosztów) może przejść do działania. Przy kolejnej wizycie pacjent otrzymuje próbny model, który nosi przez kilka dni. Ocenia wtedy, czy podoba mu się nowy uśmiech. To czas na poprawki. Potem lekarz szlifuje zęby w miejscowym znieczuleniu i robi ich wyciski.

W laboratorium protetycznym przygotowywane są porcelanowe licówki. W tym czasie pacjent ma na zębach zabezpieczenie tymczasowe. Po ok. dwóch tygodniach dentysta zdejmuje je i przymierza licówki i przykleja je. Potem odcina nadmiar cementu i poleruje zęby. Po zabiegu przez kilkanaście godzin lepiej nie pić kolorowych napojów oraz nie jeść twardego jedzenia. Zęby myje się miękką szczoteczką, używając zwykłej pasty, używa płynu do płukania jamy ustnej i nitki dentystycznej.