Aparaty ortodontyczne - rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu

Cofnięcie żuchwy, stłoczone zęby bądź szpary międzyzębowe można skorygować za pomocą aparatu ortodontycznego. Leczenie wad zgryzu jest dostępne dla osób w każdym wieku. Jest też duży wybór aparatów ortodontycznych. Wystarczy wybrać.

Przestali budzić zdziwienie dorośli noszący aparat ortodontyczny. Często osoby pomiędzy 30 a 40 rokiem życia decydują się na to. Ważne są zadbane zdrowe zęby, nie tylko wygląd zewnętrzny.

W nowoczesnej ortodoncji dostępnych jest wiele modeli aparatów, które są bardziej widoczne bądź tak zamocowane, że prawie ich nie widać. Wybór podyktowany bywa potrzebami oraz możliwościami finansowymi - leczenie nie jest refundowane przez państwo.

Klasyczne aparaty ortodontyczne

Mają zamki metalowe bądź estetyczne. Są one przyklejane na wszystkich zębach, na ich zewnętrznej powierzchni. Elementy takiego aparatu to: zamki (kostki metalowe, porcelanowe, kryształowe lub z kompozytu), pierścienie, łuki (metalowe bądź powlekane). Aparaty metalowe wyraźnie widać, z kolei ceramiczne i kryształowe kolorem przypominają barwę prawdziwych zębów lub są przezroczyste. Koszt: metalowy - ok. 3 tys. zł za dwa łuki, kryształowy - ok. 6 tys. zł za dwa łuki. Wizyty kontrolne to 100-300zł.

Leczenie wad zgryzu

Aparaty lingwalne

Wyglądają podobnie jak klasyczne, jednak ich zamki przykleja się od wewnątrz zębów. Dzięki temu zupełnie ich nie widać. Trzeba się do nich przyzwyczaić, czasem też potrzebna jest konsultacja u logopedy. Koszt: 8-14 tys. zł za oba łuki, do tego koszt każdej wizyty kontrolnej.

Aparaty Invisalign

Nie są one stałe. To nakładki, które ciasno przylegają do zębów. Są przezroczyste. Wymiana ich następuje co dwa tygodnie. Są dobre jeżeli wada jest niewielka. Nakładkę trzeba zdejmować, kiedy jest czas jedzenia oraz do mycia zębów. Nie ma zatem problemów z utrzymaniem higieny jamy ustnej, jak przy aparatach stałych. Leczenie trwa jednak dłużej, ponieważ nierzadko aparat nie jest należycie często noszony. Koszty aparatu oraz wizyt kontrolnych - 10-19 tys. zł.

Aparaty samoligaturujące

Posiadają one zamki o unikalnej budowie, w związku z czym używa się dużo mniejszej siły do przesuwania zębów. Jest to dla pacjenta o wiele bardziej komfortowe. Wizyty kontrolne są dużo rzadsze - co 8-12 tygodni. Często jest tak, że przy stosowaniu tych aparatów, nie trzeba usuwać zębów. Mogą one również działać liftingująco, ponieważ dzięki zmianie położenia zębów również zmienia się usytuowanie tkanek miękkich.