Czy wizyta u dentysty musi wiązać się z bólem? Nie! Każdy z zabiegów, wykonywanych u stomatologa, może odbyć się przy wykorzystaniu znieczulenia.
W znakomitej większości sytuacji, nowoczesne metody anestezjologii pozwalają na uniknięcie bólu zarówno w trakcie zabiegu, jak i poprzedzającej go diagnozy. Oczywiście znieczulenie oferuje się wtedy, gdy wiadomo, że będzie to bolesne, jednak nie tylko. Ważne, by pacjent się nie bał. Przez to, że środki znieczulające nie są obojętne dla organizmu, dąży się do tego, by zlikwidować ból przy wykorzystaniu minimalnej ilości dawki leku. Jakie są zatem rodzaje znieczuleń u dentysty?
Znieczulenie powierzchniowe
Ma ono postać żelu, aerozolu, kremu bądź plastra. Sięga się po nie przed małymi zabiegami, ponieważ działają przez klika minut. Przydają się też wtedy, gdy pacjent ma odruch wymiotny, co przykładowo uniemożliwia wzięcie wycisku zębów. To znieczulenie wykorzystuje się również u dzieci, u których strach przed dentystą bywa naprawdę duży.
Znieczulenie nasiękowe
Podawane jest w zastrzyku. Przez to, że końcówki nerwów są wtedy pozbawione czucia, pacjent nie czuje dziąsła, policzka lub języka. Przy takim znieczuleniu można usunąć ząb bądź leczyć zęby górne.
Znieczulenie przewodowe
Pacjent otrzymuje niedużą dawkę leku, który wnika głęboko w tkanki. Następuje to blisko nerwu. Zazwyczaj robi się tak przy leczeniu tylnych zębów żuchwy.
Znieczulenie śródwięzadłowe
Na ciśnieniowej strzykawce umieszcza się specjalną igłę. Następnie wprowadza się ją pomiędzy dziąsło a ząb. Ta metoda daje możliwość znieczulenia miejscowo tylko jednego zęba.
Znieczulenie prądem
TENS. Ma ono coraz szersze grono entuzjastów. Dwoma elektrodami, za pomocą prądu, poraża się dziąsło. Po tym zazwyczaj ma miejsce znieczulenie przewodowe. Przeciwwskazania - rozrusznik serca.
Znieczulenie śródkostne
Igłę wwierca się w kość, gdzie znieczulane są końcówki nerwów. Można tym również sterować komputerowo. Pozwala to na wprowadzenie minimalnej, a przy tym skutecznej, ilości leku.
Środki ostrożności
Przy pierwszej wizycie w gabinecie, należy udzielić wszystkich niezbędnych informacji. Przede wszystkim, należy poinformować dentystę o przyjmowanych lekach oraz chorobach, na które cierpimy. Istotne są m.in. choroby układu krążenia, oddechowego czy wątroby. Z leków wymienić trzeba m.in. przeciwzakrzepowe, psychotropowe, uspakajające i nasercowe. Pozwoli to specjaliście na rzetelną ocenę, czy można podać znieczulenie