Chociaż wielu rodzicom może się to wydawać bardzo wcześnie, pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty powinna się odbyć przed ukończeniem przez malucha pierwszego roku życia. Moment wyrzynania się pierwszego ząbka jest zdecydowanie za późny, a czekanie na komplet zębów mlecznych jest już wielkim błędem.
W czasie pierwszej wizyty konieczne jest bowiem zbadanie prawidłowości rozwoju szczęki i upewnienia się, że zęby będą się prawidłowo wyrzynać. Jest to wizyta adaptacyjna, w czasie której dziecko po raz pierwszy zapozna się z lekarzem stomatologiem, oswoi się z gabinetem stomatologicznym i będzie miało dzięki niej pozytywne skojarzenia z dentystą w przyszłości. Jeśli pierwsza wizyta będzie pozbawiona bólu i strasznych elementów, dziecko nie będzie się w przyszłości bało dentysty.
Leczenie zębów mlecznych
Nie można zaniedbywać profilaktyki zębów mlecznych tylko dlatego, że są to zęby poniekąd tymczasowe, że z czasem i tak same wypadną. Próchnica zębów mlecznych, tak jak próchnica zębów stałych, to choroba zakaźna atakująca całą jamę ustną. Nieleczona próchnica może powodować nieprawidłowy zgryz zębów stałych i ich próchnicę, a także nieprawidłowości związane z odżywianiem się dziecka. Problemy z zębami mlecznymi mogą się przekładać na patologiczny rozwój twarzoczaszki i na problemy z prawidłową wymową. Dziecko powinno odwiedzać dentystę nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy. Leczenie niewielkich ubytków w zębach mlecznych nie powoduje bólu.
Dbanie o piękny uśmiech dziecka
Nie można zapominać także o tym, że odpowiednia profilaktyka ma wpływ na wygląd dziecka, jego piękny uśmiech. Najważniejsza jest tu higiena, która w praktyce powinna najlepiej obejmować nawyk mycia zębów po każdym posiłku. Istotne jest też wyrabianie u dziecka odpowiednich nawyków żywieniowych. Dziecko nie powinno podjadać między posiłkami, zwłaszcza słodyczy, a po posiłkach obejmujących miękkie i kleiste potrawy konieczne jest zawsze dokładne usuwanie płytki nazębnej. Jej obecność prowadzi do próchnicy.
Wielu rodziców ma także problem z ruszającymi się zębami mlecznymi ich pociech. Zęby mleczne nie posiadają takich samych korzeni, jak zęby stałe, co nie oznacza jednak, że nie posiadają ich wcale. Ruszające się zęby mleczne to zazwyczaj zapowiedź ich naturalnego wypadnięcia, ale jeśli to nie następuje, ząb powinien zostać usunięty ręcznie. Najlepiej jest jeśli zrobi to stomatolog, jeśli rodzic oceni, że mógłby to być zabieg trudny, niemożliwy do wykonania przy pomocy nitki i klamki. Konieczność usuwania takich zębów jest podyktowana faktem, iż zęby stałe potrzebują miejsca do prawidłowego ujawnienia się. Powstanie blokady wywołanej obecnością zęba mlecznego może spowodować sytuacje patologiczne skutkujące nieprawidłowym ustawieniem całego łuku zębowego i koniecznością późniejszej korekcji wady zgryzu.