Zakładanie implantów stomatologicznych

Implanty zębowe są stosowane wtedy, gdy występują ubytki w naturalnym uzębieniu. Powinny one być trwałe, wygodne i kolorystycznie dopasowane do zębów pacjenta. Zabieg powinien wykonać doświadczony, wykwalifikowany stomatolog.

Czym jest implant zębowy?

To wszczep z tytanu o rozmiarze naturalnego korzenia. Na nim umieszczana jest korona, czyli sztuczny ząb. Implantacja może być kilkupunktowa i na tych miejscach opiera się zęby. Protezę czasem można oprzeć tylko na dwóch implantach.

Korona

Jest to sztuczny ząb, który przytwierdza się do implantu. Jeżeli chcemy ukryć uszkodzenia, koronę przykleja się do istniejących zębów. Poza tym, służy ona do ochrony zęba przed złamaniem, pokrycia go po kanałowym leczeniu czy zamocowania mostu. Oto dostępne różnorodne rodzaje koron:

  • metalowa (z dwóch stopów metali), niezbyt estetyczna, odbiega kolorem od naturalnej barwy zębów.
  • akrylowa - z akrylu o naturalnej barwie zębów. Jest nietrwała, dlatego wykorzystywana jest tymczasowo.
  • metalowa - licowana akrylem z przodu, w kolorze naturalnych zębów. Jest mało trwała i nieestetyczna, dlatego jest rzadko stosowana.
  • ceramiczna - z porcelany, estetyczna, ale droga
  • metalowa - licowana porcelaną, pokryta nią całkowicie, wygląda jak prawdziwe zęby. Najczęściej stosowana
  • cyrkonowa - bardzo wytrzymała, wygląda jak naturalne zęby.

Korona należy do uzupełnień stałych, dlatego usuwa ją tylko stomatolog.

Implantacja stomatologiczna

Jak wygląda zabieg?

Zabieg zakładania implantów ma trzy etapy:

  • wszczepienie - zabieg chirurgicznym podczas którego w kość wkręca się implant. Wcześniej wykonuje się zdjęcie pantomograficzne. Wymagane jest miejscowe znieczulenie bądź narkoza, a zabieg trwa do 2 godzin. Implant musi się zrosnąć z kością, co trwa ok. 3 - 6 miesięcy.
  • wkręcenie śruby gojącej - lekarz odsłania implant i wkręca w niego śrubę gojącą, która pozwoli na szybsze zagojenie tkanek i uformowanie dziąsła pod koronę. Proces trwa ok. 2 tygodnie.
  • zamocowanie sztucznego zęba - na łączniku z implantem mocowana jest korona protetyczna.

Koszty założenia implantu

Wszczepienie implantu - ok. 3500 zł.

Łącznik i korona: porcelanowe - ok. 600 zł, pełnoceramiczne - od 2000 zł.

Proteza

Na implantach można również zamontować całą protezę. To zabieg dla osób, którym brakuje wielu zębów bądź w ogóle ich nie mają. Wszczepia się 2-3 implanty, na nich montuje przęsło, do którego przykręcana jest proteza. Koszt całego zabiegu może wynosić nawet 10 tys. zł plus koszt protezy.