Suche gniazdo: Objawy, leczenie, czas gojenia i łagodzenie bólu

Stan Gniazdo suche Informacje o Suchy zębodół to bolesna dolegliwość występująca po usunięciu zęba, w tym po operacji usunięcia zęba mądrości. Dochodzi do niego, gdy skrzep krwi z miejsca ekstrakcji wypadnie przed upływem 4. dnia od usunięcia zęba. "use strict";var wprRemoveCPCSS=function wprRemoveCPCSS(){var elem;document.querySelector('link[data-rocket-async="style"][rel="preload"]')?setTimeout(wprRemoveCPCSS,200):(elem=document.getElementById("rocket-critical-css"))&&"remove "in elem&&elem.remove()};window.addEventListener?window.addEventListener("load",wprRemoveCPCSS):window.attachEvent&&window.attachEvent("onload",wprRemoveCPCSS);(function(){window['__CF$cv$params']={r:'61520585e9cc38d5',m:'7896547bc767acc2da96cab17944629bf4c92746-1611242451-1800-AbzLxWDdBG5mk9U3Et5tPZGAvDxj1FcyxiECLmogVebFbpy/W85/+P99t5amjbrrJ4ZhQ38xES3/xjp7kibJfZLdjVhGvCThQKwAIO+5O/0ndx/6G4QlU4VSqRQSORoPPACdevV2w31gmJ7ABPwfI=',s:[0x61013831b4,0x2ee8ea1610],}})(); Częstość występowania: Rzadko (4% wszystkich ekstrakcji zębów; najczęstsze po usunięciu dolnych zębów mądrości) Dotknięte grupy wiekowe: Wszystkie (najczęściej między 40 a 45 rokiem życia)
Co to jest? Kiedy można się nim zarazić? Jak wygląda? Objawy Leczenie Łagodzenie bólu Czas gojenia Jak zapobiegać Przyczyny i czynniki ryzyka Statystyki Rodzaje Najczęściej zadawane pytania:

Suchy zębodół to możliwe działanie niepożądane ekstrakcji zęba (w tym usunięcia zęba mądrości), które występuje, gdy skrzep krwi wypadnie z miejsca ekstrakcji zbyt wcześnie.

Suchy zębodół powoduje silny ból w miejscu ekstrakcji, który może promieniować do szczęki i/lub ucha. Może być również przyczyną nieświeżego oddechu.

Największe ryzyko wystąpienia suchego zębodołu występuje między 2-3 dniem po usunięciu zęba. Po 4 dniach ryzyko wystąpienia suchego gniazda mija.

Ból suchego gniazda można leczyć w domu i może on ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni. Poważne przypadki suchego zębodołu, zazwyczaj występujące w ciągu pierwszej doby po usunięciu zęba, wymagają leczenia przez stomatologa.

JEŻELI ZAKUPISZ PRODUKT, KORZYSTAJĄC Z PONIŻSZEGO ŁĄCZA, MOŻEMY OTRZYMAĆ NIEWIELKĄ PROWIZJĘ BEZ DODATKOWYCH KOSZTÓW DLA CIEBIE. ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ POLITYKĄ REKLAMOWĄ TUTAJ.

Co to jest suchy zębodół?

Suchy zębodół to bolesne schorzenie polegające na zbyt wczesnym wypadnięciu skrzepu krwi, który tworzy się po usunięciu zęba. Utrata skrzepu krwi odsłania znajdującą się pod nim kość i powoduje silny ból.

Dzieje się tak zazwyczaj po wykonaniu ruchu ssącego, np. podczas picia przez słomkę, lub po intensywnym płukaniu jamy ustnej, np. przy użyciu płynu do płukania jamy ustnej.

Kiedy ząb zostaje usunięty z kości szczęki, w pustym otworze po nim tworzy się skrzep krwi. Po usunięciu zęba w kości szczęki pozostaje pusty otwór, który szybko wypełnia się krwią, tworząc skrzep krwi w ciągu pierwszych 24 godzin.

Skrzep krwi ma dwie funkcje:

  Zatrzymanie krwawienia w miejscu ekstrakcji Pobudzenie gojenia kości

Zbyt szybkie usunięcie skrzepu krwi - zanim kość zdąży się wygoić - prowadzi do powstania suchego gniazda.

Czasami skrzep krwi zostaje uwolniony w ciągu pierwszych kilku godzin lub dni po usunięciu zęba.

Bez obecności skrzepu kość jest całkowicie odsłonięta. Takie odsłonięcie powoduje silny ból, który promieniuje w górę i w dół twarzy, a także ból przy piciu zimnej wody lub oddychaniu zimnym powietrzem.

Kiedy można zachorować na suchy zębodół?

Suchy zębodół może wystąpić w ciągu pierwszych 1-3 dni po ekstrakcji zęba lub operacji zęba mądrości. Najczęściej suchy zębodół występuje między 2-3 dniem po zabiegu.

P: Kiedy można przestać martwić się o suchy zębodół? A: Po 4. dniu od ekstrakcji nie należy się martwić o suchy zębodół. Do tego czasu skrzep krwi będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby się utworzyć.

Jak wygląda suchy zębodół?

Obraz suchego gniazda (medycznie dokładna ilustracja 3D)

Suchy zębodół wygląda jak pusty zębodół z jasnym kolorem w dolnej części miejsca ekstrakcji.

Najlepszym sposobem odróżnienia suchego gniazda od normalnego gniazda po ekstrakcji jest to, że suche gniazdo wygląda jak dziura z białawą kością. Nad kością może znajdować się cienka warstwa tkanki.

Z kolei normalny zębodół ma ciemnoczerwony skrzep krwi na wierzchu kości.

Kolory materiału pokrywającego kość w suchym gnieździe różnią się w zależności od rodzaju suchego gniazda - od szarozielonego, przez żółty, po ciemnoczerwony.

Objawy suchego gniazda

Objawy suchej panewki obejmują:

  Silny, pulsujący ból zapalny w obrębie zębodołu, promieniujący w dół do kości lub do uchaBól przy kontakcie zęba z chłodną wodą lub powietrzemNieświeży oddechNieprzyjemny smak w ustachBóle głowyZawroty głowyBezsennośćInfekcja (rzadko)Gorączka (rzadko)

W rzadkich przypadkach suchy zębodół prowadzący do zakażenia może spowodować trismus, znany również jako "szczękościsk". Może to nastąpić w okresie od 10 do 40 dni po utracie skrzepu krwi.

P: Jakie jest uczucie suchego panewki? A: Ból suchego zębodołu to umiarkowany lub silny ból, który zaczyna się w zębodole i promieniuje na zewnątrz. Im wcześniej skrzep wypadnie, tym większy ból będziesz odczuwać - i tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz potrzebować pomocy dentysty. Jeśli odczuwasz silny ból lub krwawienie po upływie 4 lub więcej godzin od usunięcia zęba, natychmiast skontaktuj się z dentystą.
P: Jak rozpoznać, że masz suchy zębodół? A: Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy masz suchy zębodół, czy zwykły ból po ekstrakcji zęba, jest czas. Ból suchego gniazda nasila się po 3-5 dniach od ekstrakcji, podczas gdy normalny ból poekstrakcyjny nasila się i słabnie w ciągu pierwszej doby.

Leczenie suchego gniazda

Większość przypadków suchego gniazda musi być leczona przez dentystę. Lekarz zadecyduje o sposobie leczenia suchego gniazda na podstawie nasilenia bólu i stanu kości, na której znajduje się korzeń zęba.

Opcje leczenia suchego zębodołu obejmują:

  Oczyszczenie zębodołuOpatrunek z pastą do suchego gniazdaMateriał do przeszczepu kościPianka chirurgicznaLeki przeciwbólowe na receptę

1. Czyszczenie zębodołu

Lekarz stomatolog usunie resztki jedzenia lub inne zanieczyszczenia znajdujące się nad odsłoniętą kością.

2. Opatrunek leczniczy z pastą do suchego zębodołu

Opatrunki lecznicze/gauze mogą przynieść ulgę w bólu poprzez dodanie do leżącej pod kością kości żelu przeciwbólowego (leczniczej pasty do suchego gniazda). Pasta do suchego gniazda składa się z 4% gwajakolu i 4% eugenolu w podłożu z petrolatum.

Opatrunki te chronią miejsce ekstrakcji przed nowymi cząstkami jedzenia i resztkami pokarmu.

Lekarz stomatolog poinstruuje pacjenta, w jaki sposób i kiedy należy usuwać gazę. Może zaistnieć konieczność kilkakrotnej zmiany opatrunku leczniczego w trakcie gojenia się miejsca ekstrakcji. Zazwyczaj robi się to co 24-48 godzin przez 3-6 dni, stosując płukankę ze słoną wodą lub przepisany przez lekarza płyn do płukania jamy ustnej.

3. Materiał do przeszczepu kości

Wypełniając suchy zębodół materiałem do przeszczepu kości, lekarz stomatolog może pomóc w sprawniejszym odroście kości wyrostka zębodołowego. To długoterminowe rozwiązanie jest najczęściej stosowane, gdy u pacjenta występuje cieńsza kość, której gojenie będzie trwało dłużej.

Materiał do przeszczepu kości jest rozwiązaniem droższym niż pasta do suchego gniazda, dlatego też jest rzadziej stosowany.

4. Pianka chirurgiczna

Pianka chirurgiczna może być umieszczona w suchym gnieździe w celu przyspieszenia gojenia się rany i zapobiegania nadmiernemu krwawieniu z suchego gniazda. Podobnie jak materiał do przeszczepu kości, leczenie z użyciem pianki chirurgicznej jest droższe i stosowane tylko w ciężkich przypadkach.

5. Leki na receptę

Zazwyczaj leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są skuteczne w łagodzeniu bólu związanego z suchym gniazdem. Dentysta może jednak przepisać leki przeciwbólowe na receptę, które przyniosą ulgę podczas gojenia się zębodołu.

Może on również przepisać antybiotyki, aby zapobiec infekcji. Jeśli u pacjenta występują już oznaki infekcji spowodowanej otwartym suchym gniazdem, przepisanie tych leków może zapobiec poważniejszym problemom (takim jak szczękościsk).

Domowa pielęgnacja w przypadku bólu suchego gniazda

Ulgę w bólu suchego gniazda można zazwyczaj uzyskać stosując leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen (Advil) lub acetaminofen (Tylenol). Pomocne mogą być także inne domowe sposoby leczenia.

Należy pamiętać, że ból związany z suchym zębodołem nie jest taki sam jak ból zębów czy dziąseł. Środki przeciwbólowe, takie jak benzokaina (Orajel), raczej nie przyniosą dużej ulgi, jeśli w ogóle ją przyniosą.

Najlepsze domowe sposoby na ból w suchym gniazdku obejmują:

  Płukanie słoną wodąMiódCiepły i/lub zimny okładOlejek eterycznyTorebki herbaty

1. Płukanie słoną wodą

Delikatne płukanie ciepłą słoną wodą może pomóc oczyścić odsłonięte miejsce ekstrakcji i zmniejszyć liczbę bakterii.

Aby wykonać płukankę solankową do suchego gniazda:

  Wlej około 8 uncji ciepłej wody (nie wrzącej).Dodaj ½ łyżeczki soli celtyckiej lub himalajskiej.Wymieszaj do rozpuszczenia soli.Bardzo delikatnie wymieszaj płukankę lub po prostu pozwól jej zalać usta przez około 30 sekund.Wypluj płukankę do zlewu.

Silne ruchy wymiatające mogą powodować suchość zębodołów. Mogą one również spowolnić proces gojenia nawet po zdiagnozowaniu suchego zębodołu.

Z tego powodu zalecam bardzo delikatne ruchy lub ich całkowite zaniechanie. Pomocne może być po prostu spuszczenie ciepłej wody na obszar dotknięty chorobą i przytrzymanie jej w ustach.

2. Miód

Miód może zmniejszyć ból i stan zapalny spowodowany suchym zębodołem.

Miód jest stosowany jako środek do leczenia ran od setek lat. W badaniu z 2014 r. stwierdzono, że opatrywanie suchego gniazda w miodzie pomogło w zwalczaniu stanu zapalnego i zmniejszyło ból u pacjentów. Leczenie nie powodowało skutków ubocznych.

Jak stosować miód na suche gniazdo:

  Nałóż ¼ łyżeczki miodu na sterylną gazę.Umieść gazę na suchym gnieździe.Wymieniaj na świeży miód i sterylną gazę co 3 godziny.

3. Ciepły i/lub zimny okład

Przycisnąć zimny ręcznik lub zimny kompres do policzka w pobliżu suchego gniazda, aby złagodzić ból zapalny i obrzęk wokół kości szczęki. Nie przytrzymuj lodu bezpośrednio przy skórze; zawsze używaj ręcznika lub ściereczki pomiędzy lodem a skórą.

Wilgotne ciepło może być lepsze w leczeniu niektórych bólów w zębodole. Wypróbuj ciepłe ciepło po upływie pierwszych 24 godzin po usunięciu zęba, o ile obrzęk ustąpił.

4. Olejki eteryczne

Olejki eteryczne, w tym olejek goździkowy, olejek z oregano i olejek z drzewa herbacianego, mogą złagodzić ból w suchym zębodole.

Aby zastosować olejki eteryczne w celu złagodzenia bólu, przed aplikacją zmieszaj je z olejem nośnikowym, np. kokosowym.

Nie należy stosować ich dłużej niż przez kilka dni. Olejki eteryczne mają właściwości antybakteryjne, które przy częstym stosowaniu mogą zabijać dobre bakterie w jamie ustnej i zaburzać mikrobiom jamy ustnej.

5. Torebki herbaty

Torebki z zieloną, czarną lub oolong herbatą mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego w suchym zębodole. Aby złagodzić ból, przyłóż mokrą torebkę herbaty do zębodołu.

Należy pamiętać, aby używać prawdziwej herbaty z liści herbaty, a nie herbaty ziołowej.

Można również włożyć lekko wilgotną torebkę z herbatą do lodówki, aby zastosować ją jako zimny kompres.

Czas gojenia się suchego gniazda

Suche gniazdo goi się zwykle w ciągu 7-10 dni. Po tym czasie nowa tkanka zdążyła pokryć widoczną kość, a rana zaczęła się goić.

U pacjentów z cienką kością wyrostka zębodołowego, np. z chorobami przyzębia, gojenie może trwać dłużej.

P: Jak długo trwa ból związany z suchym zębodołem? A: Ból suchego gniazda może ustąpić po 1-2 tygodniach, o ile nie jest leczony przez specjalistę.

Jak zapobiegać powstawaniu suchego gniazda

Suchym zębodołom można zapobiegać, stosując się do zaleceń przekazanych przez dentystę po usunięciu zęba (w tym zęba mądrości). Dentysta może również zastosować kilka technik, które mogą pomóc w zapobieganiu suchej panewce.

Aby uniknąć suchego zębodołu w celu szybkiego powrotu do zdrowia po usunięciu zęba:

  Nie używaj słomekNie pal papierosów, vape'ów ani marihuanyNie używaj żadnych wyrobów tytoniowychUnikaj energicznego wymachiwania czymkolwiek w ustachNie mocz gazików w wodzie przed umieszczeniem ich w miejscu ekstrakcjiPrzyjmuj antybiotyki, Unikaj namiętnych pocałunkówNie pij napojów gazowanych i/lub cukrowych, takich jak soda czy lemoniadaUnikaj ostrych, pikantnych lub bardzo gorących potraw (przez 4 dni po zabiegu chirurgicznym w jamie ustnej stosuj dietę bezalkoholową)Nie wykonuj forsownych ćwiczeń fizycznychStaraj się nie kaszleć, nie kichać i nie pluć

Przed usunięciem zęba porozmawiaj ze swoim dentystą na temat technik chirurgii jamy ustnej, które mogą pomóc w zapobieganiu suchej panewki:

  Fibryna bogatopłytkowa (PRF) Osocze bogatopłytkowe (PRP)Płyn do płukania jamy ustnej z antybiotykiem na receptęOpatrunek z antybiotykiem w piance żelowejSzwy wchłanialne

Przyczyny i czynniki ryzyka suchego gniazda

Sucha kieszonka jest spowodowana przemieszczeniem się skrzepu krwi z usuniętego zęba w ciągu pierwszych 4 dni po zabiegu.

Pewne czynniki ryzyka zwiększają ryzyko wystąpienia suchego gniazda, w tym:

  Płeć żeńskaWiek pomiędzy 40-45 rokiem życiaEstrowanie zatrzymanych zębów mądrości (trzecich trzonowców)Palenie tytoniu lub inne używanie tytoniu przed lub po usunięciu zębaHormonalne tabletki antykoncepcyjneUraz tkanek podczas usuwania zębaZła higiena jamy ustnej lub stan zdrowia jamy ustnej przed usunięciem zębaUkryta choroba dziąsełSuche gniazdo w przeszłościStany chorobowe obniżające odporność (np. HIV/AIDS)

Jak często występuje suchy zębodół?

Statystyki dotyczące suchego gniazda różnią się w zależności od rodzaju ekstrakcji zęba i miejsca ekstrakcji.

  Suche gniazda występują około 4% przypadków we wszystkich rodzajach ekstrakcji zębów.Prawdopodobieństwo powstania suchego gniazda jest 10 razy większe w przypadku ekstrakcji zęba dolnego niż górnego.Suche gniazda występują nawet po 25-45% usunięć zatrzymanych zębów mądrości.Najbardziej narażeni na powstanie suchego gniazda są pacjenci w wieku 40-45 lat.

Rodzaje suchych gniazd

Istnieje kilka terminów medycznych, których dentysta lub chirurg stomatolog może użyć do określenia suchego gniazda. Terminy te odnoszą się do różnych początków i objawów.

Ogólnie rzecz biorąc, suchy zębodół to jedno schorzenie, któremu towarzyszą różne powikłania. Istnieją różne terminy określające specyfikę "powikłań" suchego gniazda.

W kilku wymienionych poniżej nazwach można zauważyć termin "zapalenie kości". Termin ten odnosi się do stanu zapalnego kości.

Zapalenie wyrostka zębodołowego: Jest to podstawowy termin określający suchy zębodół. Oznacza on po prostu zapalenie kości, w których znajdują się zęby. Inne określenia podstawowego suchego zębodołu to:

  Zlokalizowane zapalenie kościAlveolitisAlveolitis sicca dolorosaSeptic socketNecrotic socketLokalizowane zapalenie kości żuchwyFibrinolytic alveolitisAlveolitis simplex

Podstawowa sucha panewka może pozostawiać kość widoczną gołym okiem lub wyglądać na ciemną. Powoduje silny ból, który nie ustępuje i może promieniować na całą twarz po tej stronie. Gorączka i powiększone węzły chłonne to rzadkie, ale znane objawy suchego zębodołu.

Powierzchowne zapalenie pęcherzyków płucnych: SAM jest klasyfikowane jako pokrycie tkanki kostnej w suchym zębodole zapalną tkanką zwaną ziarniniakiem (zapalne zgrupowanie tkanki, którego organizm nie może się pozbyć). SAM sprawia, że żucie jest bolesne.

Wysiękowe zapalenie pęcherzyków płucnych: Ten poważniejszy problem jest w zasadzie podobny do suchego zębodołu, ale nie polega na wypadnięciu skrzepu z zębodołu. Zamiast tego dochodzi do zapalenia skrzepu krwi przez fragmenty kości lub zmiany kostne zwane "sekwestrem kostnym".

W ropnym zapaleniu zębodołu kość ulega zapaleniu z powodu zapalnego skrzepu krwi. Chirurg stomatolog rozpozna to po tym, że na wierzchu skrzepu tworzy się błona, która przybiera kolor szarozielony.

Ból związany z nadkażeniem zębodołu jest średni, jak na ból związany z suchym zębodołem. W przypadku tej postaci suchego zębodołu istnieje również większe prawdopodobieństwo wystąpienia gorączki.

FAQs

P: Dlaczego suchy zębodół tak bardzo boli? A: Odsłonięcie kości w miejscu ekstrakcji naraża receptory bólowe w kości szczęki i żuchwy na kontakt ze światem zewnętrznym. Receptory bólowe w kościach są jednymi z najbardziej alarmujących receptorów bólowych wśród nerwów. Oznacza to po prostu, że bolą. Bardzo. Pomyśl o skrzepie krwi jak o strupie na głębokim skaleczeniu na skórze. Jeśli strup zejdzie zbyt wcześnie, miejsce to zostaje odsłonięte i może być bardzo bolesne. Z tych powodów konieczne jest utrzymanie skrzepu krwi w gnieździe, dopóki kość nie będzie miała szansy wypełnić pustego gniazda i zagoić się. Bez skrzepu krwi gojenie się zębodołu będzie trwało dłużej i będzie on powodował silny ból aż do zakończenia procesu leczenia po usunięciu zęba.
P: Czy suchy zębodół jest niebezpieczny? A: Nie jest to stan zagrażający życiu, ale suchy zębodół może powodować silny ból i czasami prowadzić do zakażenia. Nieleczona, wczesna sucha panewka może powodować infekcje, które prowadzą do powstania ropnia lub innych objawów związanych z infekcją, takich jak gorączka.Nie są znane przypadki śmierci z powodu suchej panewki lub następujących po niej infekcji.
P: Czy suchy zębodół może ustąpić samoistnie? A: W zależności od tego, kiedy dojdzie do usunięcia skrzepu, niektóre przypadki suchego gniazda mogą ulec samoistnemu wyleczeniu. Jeżeli dolegliwości pojawiły się w 3. lub 4. dniu po usunięciu zęba, ból prawdopodobnie nie będzie trwał dłużej niż tydzień i ustąpi bez leczenia. Jednak wypadnięcie skrzepu w pierwszym lub drugim dniu po zabiegu może wymagać poważniejszego leczenia suchego gniazda. Większość przypadków suchego gniazda goi się zwykle w ciągu 7-10 dni od wystąpienia, natomiast nieleczone, ciężkie przypadki suchego gniazda mogą powodować ból nawet przez 2-3 tygodnie.
P: Czy można uzyskać suchy zębodół za pomocą szwów? A: Tak, można mieć suchy zębodół ze szwami. Skrzep krwi może wydostać się z zębodołu pomiędzy szwami. Jednak szwy resorbowalne mogą zmniejszyć ryzyko powstania suchego zębodołu.
P: Czy kaszel może być przyczyną suchego zębodołu? A: Tak, kaszel (lub kichanie, lub plucie) może prowadzić do powstania suchego zębodołu. Wszystko, co może spowodować przemieszczenie skrzepu krwi, może prowadzić do tego powikłania po usunięciu zęba.
10 Referencje Singh, V., Pal, U. S., Singh, R., & Soni, N. (2014). Honey a sweet approach to alveolar osteitis: A study. National journal of maxillofacial surgery, 5(1), 31. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4178352/ Ramos, E., Santamaría, J., Santamaría, G., Barbier, L., & Arteagoitia, I. (2016). Do systemic antibiotics prevent dry socket and infection after third molar extraction? A systematic review and meta-analysis. Oral surgery, oral medicine, oral pathology and oral radiology, 122(4), 403-425. Abstrakt: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27499028/ Sharma, A., Aggarwal, N., Rastogi, S., Choudhury, R., & Tripathi, S. (2017). Effectiveness of platelet-rich fibrin in the management of pain and delayed wound healing associated with established alveolar osteitis (dry socket). European journal of dentistry, 11(4), 508. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5727738/Rutkowski, J. L., Fennell, J. W., Kern, J. C., Madison, D. E., & Johnson, D. A. (2007). Inhibition of alveolar osteitis in mandibular teeth extraction sites using platelet-rich plasma. Journal of oral implantology, 33(3), 116-121. Streszczenie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17674676/Oringer, R. J. (2003). The combination of oral amoxicillin plus clavulanic acid and chlorhexidine rinses reduces the incidence of alveolar osteitis associated with the extraction of mandibular third molars. Journal of evidence based dental practice, 3(2), 77-81. Streszczenie: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1532338203800234Fernandes, G. J., & Hatton, M. N. (2017). Prevention of Alveolar Osteitis: A Case Report and Review of Literature. Journal of the Michigan Dental Association, 82(1), 21-5. Pełny tekst: https://www.researchgate.net/profile/Gabriela_Fernandes/publication/321151119_Prevention_of_Alveolar_osteitis_case_report_and_review_of_literature_reprint/links/5a11d2b6a6fdccc2d79b64f8/Prevention-of-Alveolar-osteitis-case-report-and-review-of-literature-reprint.pdfBlum, I. R. (2002). Contemporary views on dry socket (alveolar osteitis): a clinical appraisal of standardization, etiopathogenesis and management: a critical review. International journal of oral and maxillofacial surgery, 31(3), 309-317. Pełny tekst: https://www.researchgate.net/profile/Igor_Blum2/publication/11197833_Contemporary_views_on_dry_socket_alveolar_osteitis_A_clinical_appraisal_of_standardization_aetiopathogenesis_and_management_A_critical_review/links/59bedd67458515e9cfd22997/Contemporary-views-on-dry-socket-alveolar-osteitis-A-clinical-appraisal-of-standardization-aetiopathogenesis-and-management-A-critical-review.pdfCatellani, J. E., Harvey, S., Erickson, S. H., & Cherkin, D. (1980). Effect of oral contraceptive cycle on dry socket (localized alveolar osteitis). Journal of the American Dental Association (1939), 101(5), 777-780. Streszczenie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6935267/Cardoso, C. L., Rodrigues, M. T. V., Júnior, O. F., Garlet, G. P., & de Carvalho, P. S. P. (2010). Clinical concepts of dry socket. Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, 68(8), 1922-1932. Pełny tekst: http://exodontia.info/files/J_Oral_Maxillofac_Surg_2010._Clinical_Concepts_of_Dry_Socket.pdfHermesch, C. B., Hilton, T. J., Biesbrock, A. R., Baker, R. A., Cain-Hamlin, J., McClanahan, S. F., & Gerlach, R. W. (1998). Perioperative use of 0.12% chlorhexidine gluconate for the prevention of alveolar osteitis: efficacy and risk factor analysis. Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology, and Endodontology, 85(4), 381-387. Abstrakt: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9574945/